CZY BLIK DZIAŁA ZA GRANICĄ?

BLIK to intuicyjny system, który umożliwia dokonywanie płatności bez konieczności posiadania fizycznej karty.

Komfort korzystania z niego sprawia, że cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w każdym wieku. Usługa świetnie sprawdza się w Polsce, ale czy BLIK działa za granicą?

Czym jest BLIK?

BLIK to system, który działa od stosunkowo krótkiego czasu, bo od 2015 roku. Stworzony został przez spółkę banków Polski Standard Płatności.

Jego ideą jest możliwość dokonywania płatności za towary i usługi bez konieczności posiadania karty płatniczej. Jednocześnie umożliwia on przekazanie pieniędzy na rachunek osoby trzeciej z gwarancją, że znajdą się one na nim w ciągu kilku minut.

Jak płacić BLIK-iem zbliżeniowo?

BLIK zbliżeniowy, to kolejna funkcjonalność wprowadzona przez PSP (Polski Standard Płatności). Aktualnie z płatności zbliżeniowych BLIK-iem mogą korzystać klienci 6 banków: Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, PKO BP i Santander Bank.

Aby móc korzystać z płatności bezstykowych, należy wykonać kilka bardzo prostych czynności.

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji mobilnej banku, w którym posiada się konto. Następnie należy ustawić ją jako domyślą do płatności telefonem.

Trzeba również włączyć NFC – można to zrobić za pomocą panelu „ustawienia”. Aby zapłacić BLIKIEM, wystarczy zbliżyć telefon do terminala (uprzednio należy oczywiście odblokować swoje urządzenie).

Jak działają kody BLIK?

Klienci banków korzystający z BLIK mają też możliwość dokonywania płatności przy pomocy specjalne wygenerowanych kodów.

To właśnie ta metoda cieszy się dziś największą popularnością, a dodatkowo uważana jest za bezpieczniejszą. Aby zapłacić kodem BLIK, należy:

  • poinformować o tym fakcie sprzedawcę,
  • uruchomić aplikację banku i wyświetlić kod BLIK,
  • przepisać kod na terminalu zatwierdzając zielonym przyciskiem,
  • potwierdzić transakcję kodem PIN w aplikacji mobilnej banku.

Postępując zgodnie z powyższą instrukcją, za zakupy można zapłacić nawet w przypadku nieposiadania przy sobie karty debetowej.

Czy BLIK działa za granicą?

Płatności za pomocą BLIK można dokonywać również za granicą. Niemniej jednak sklep lub punkt usługowy, w którym ma zostać zrealizowana transakcja, musi być wyposażony w terminal MasterCard.

Płatności można dokonać w polskiej walucie, natomiast kurs wymiany powinien pojawić się na terminalu przed jej zrealizowaniem. Aby zapłacić BLIKIEM za granicą, wystarczy:

  1. poinformować sprzedawcę o wybranej metodzie płatności,
  2. odblokować telefon i przybliżyć go do terminala,
  3. potwierdzić dokonanie transakcji.
W jakich krajach działa BLIK?

BLIK działa w każdym kraju, w którym znajdują się punkty wyposażone w terminal MasterCard. A z racji ogromnej popularności tego operatora, można śmiało powiedzieć, że BLIK-iem możemy zapłacić w każdym zakątku świata. 

Jakie funkcje BLIK są niedostępne za granicą?

Osoby, które często podróżują, chętnie korzystają z możliwości płacenia BLIKIEM za granicą. Niemniej jednak obecnie mogą one dokonywać wyłącznie płatności zbliżeniowych, w dodatku tylko w sklepach, które są wyposażone w terminale MasterCard. Niedostępne są natomiast następujące usługi:

  • płatność kodem BLIK w sklepach stacjonarnych,
  • płatność BLIK-iem w sklepach internetowych,
  • wypłaty za bankomatów za pomocą kodu,
  • wypłaty zbliżeniowe z bankomatów.

Na chwilę obecną nie ma informacji, jakoby w najbliższej przyszłości wykonywanie poniższych działań miało stać się możliwe.

Ile kosztuje dokonywanie płatności BLIK-iem za granicą?

Klienci banków doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dokonywanie płatności bezgotówkowych za granicą zwykle nie jest darmowe. Jak jest w przypadku systemu BLIK? Tutaj należy rozgraniczyć dwie zasadnicze kwestie.

Samo zrealizowanie transakcji przy pomocy BLIK nie wiąże się z naliczeniem dodatkowej opłaty. Niemniej jednak kosztowne okazuje się przewalutowanie, stanowiąc zwykle około 5% wartości transakcji.

W praktyce oznacza to, że korzystając z BLIK, należy liczyć się z pewnymi wydatkami, zwłaszcza jeśli klient dokonuje płatności z konta złotówkowego.

Pewnym rozwiązaniem może okazać się założenie konta walutowego, jednak w i tym przypadku trzeba liczyć się z kosztami. Choć będą one nieco niższe, nie sposób całkowicie ich uniknąć.

Wady i zalety dokonywania płatności za granicą przy pomocy BLIK

Czy warto korzystać z BLIKA za granicą? Wielu podróżujących nie ma wątpliwości, że jest to jedno z najszybszych i najbardziej komfortowych rozwiązań.

O ile nie wszyscy noszą przy sobie kartę płatniczą, o tyle większość osób zawsze zabiera ze sobą telefon komórkowy. Dzięki niemu i systemowi BLIK można zapłacić za mniejsze bądź większe zakupy, także będąc za granicą.

Są to niewątpliwie zalety tego rodzaju rozwiązania. Nie jest ono jednak wolne od wad. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pewne ograniczenia – poza granicami kraju możliwe jest wyłącznie dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Nie można natomiast wypłacać pieniędzy za bankomatu za pomocą BLIK czy płacić kodami. Dla wielu osób jest to duże utrudnienie. Ponadto zawsze należy wziąć pod uwagę koszty związane z przewalutowaniem transakcji.

W przypadku jednorazowej płatności nie są one wysokie, jednak narastają, gdy zwiększeniu ulega liczba transakcji. Warto więc dobrze przeanalizować korzyści, jakie dają płatności BLIK-iem za granicą w stosunku do kosztów, jakie finalnie będzie trzeba ponieść.

Płatność BLIK-iem za granicą a alternatywne rozwiązania

Coraz więcej osób decyduje się dokonywać płatności krajowych za pomocą kodów BLIK bądź zbliżeniowo, rezygnując przy tym z karty debetowej. Jakie natomiast istnieją alternatywne rozwiązania dla BLIK-a za granicą?

W tradycyjnym ujęciu można oczywiście dokonywać płatności przy pomocy gotówki wypłaconej z bankomatu bądź wymienionej w kantorze. Jeśli uda się dokonać wymiany po korzystnym kursie, można przy tym sporo zaoszczędzić.

Innym rozwiązaniem jest płacenie kartą, jednak jeśli ma być ono korzystne, to konieczne staje się posiadanie karty walutowej. W przeciwnym razie należy liczyć się z dodatkowymi opłatami związanymi z przewalutowaniem.

Tymczasem wypłaty z bankomatu można dokonać przy pomocy karty płatniczej, przy czym warto upewnić się, czy bank nie pobiera dodatkowej prowizji, a jeśli tak, to jaka dokładnie jest jej wartość.

Każdorazowo przed wyjazdem za granicę należy więc sprawdzić, jaka forma płatności okaże się najkorzystniejsza pod kątem ewentualnych kosztów.

Przydatne linki:

https://blik.com/mastercard-formalnie-udzialowcem-polskiego-standardu-platnosci

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl