JAK KORZYSTAĆ Z PROMOCJI BANKOWYCH?

Banki coraz częściej oferują swoim klientom różnego rodzaju bonusy w zamian za wykonanie określonej czynności, na przykład założenie konta osobistego.

Są one korzystne zarówno dla banku, jak i z punktu widzenia klienta, niemniej jednak warto wiedzieć, jak mądrze z nich korzystać, aby zarobić.

Na czym polegają promocje bankowe?

Promocje bankowe nie są pojęciem jednolitym – każda instytucja ma własną ofertę, często skierowaną do konkretnej grupy klientów.

Najczęściej banki proponują różnego rodzaju gratyfikacje pieniężne w zamian na przykład za założenie konta osobistego czy oszczędnościowego.

Klient może jednorazowo uzyskać nawet kilkaset złotych, właściwie nie podejmując żadnych dodatkowych czynności.

Kolejnym sposobem na promocję jest zaoferowanie klientowi bonu lub vouchera, który można wykorzystać w konkretnych sklepach bądź w danej galerii handlowej.

Klienci mogą również zarabiać bądź otrzymywać nagrody poprzez system poleceń oparty na kodach. Są to tak zwane programy poleceń, które przynoszą korzyści zarówno polecającemu, jak i osobie polecanej.

Do kogo skierowana jest oferta promocyjna?

Oferty promocyjne banków zazwyczaj nie są skierowane do wszystkich zainteresowanych. Skorzystać z nich mogą jedynie nowi klienci, którzy po raz pierwszy zdecydują się założyć konto osobiste w konkretnej instytucji.

Czasami oferta obejmuje również osoby, które były klientami danego banku, jednak od pewnego czasu nie są już z nim związane.

Banki we własnym zakresie określają, jak długo trwa okres karencji – może to być 6 miesięcy, lecz równie dobrze mogą być to 2 lata. Dlaczego promocja obejmuje jedynie nowych klientów?

Otóż w głównej mierze chodzi o to, aby jedna osoba nie mogła z niej skorzystać kilkakrotnie.

Ponadto banki podtrzymują, że dla klientów stałych przygotowują innego rodzaju bonusy i promocje, choć oczywiście pod tym kątem ich oferta też nie jest jednolita. 

Jak zawrzeć umowę z bankiem?

Coraz częściej organizacją promocji bankowych zajmują się firmy zewnętrzne. Oznacza to, że klient musi wyrazić zgodę na uchylenie tajemnicy bankowej, aby dany podmiot mógł go zidentyfikować.

Umowę, na przykład o założeniu i prowadzeniu konta osobistego, zawiera się najczęściej online – https://bankradar.pl/konto-bankowe-przez-internet-od-zaraz/

Można również wybrać opcję podpisania umowy w obecności kuriera, który dostarcza dokumentację do miejsca zamieszkania bądź na przykład do zakładu pracy.

Innym rozwiązaniem jest oczywiście osobiste udanie się do banku i podpisanie umowy bezpośrednio w oddziale.

Niemniej jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na fakt, iż wniosek składany był za pośrednictwem strony internetowej podmiotu zewnętrznego.

Zawarcie umowy z bankiem nie zajmuje wiele czasu, zwłaszcza jeśli klient decyduje się dopełnić formalności przez internet.

Tymczasem sama nagroda może zostać przekazana na kilka sposobów:
 • środki pieniężne trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy klienta,
 • bony lub vouchery najczęściej przesyłane są mailowo (mogą mieć one postać kodu do wygenerowania),
 • nagrody rzeczowe (coraz rzadziej spotykane) można odebrać bezpośrednio w wybranym oddziale banku bądź za pośrednictwem kuriera.

Jakie elementy najczęściej zawiera umowa z bankiem?

Każda umowa, jaką podpisuje klient, decydując się na konkretny produkt bankowy, musi zawierać:

 • charakterystykę stron,
 • opis przedmiotu kontraktu,
 • okres wypowiedzenia,
 • warunki wypowiedzenia,
 • okres obowiązywania.

Niemniej jednak w przypadku promocji bankowych, najczęściej umowa zawiera jeszcze dodatkowe elementy. Mowa zwłaszcza o zgodach, jakich trzeba udzielić, aby móc odebrać nagrodę.

Pierwsza z nich dotyczy zgody na przetwarzanie danych osobowych – jest ona niezbędna w celu procedowania i realizacji wniosku.

Jeśli akcja promocyjna prowadzona jest przez firmę zewnętrzną, klient musi też udzielić zgody na uchylenie tajemnicy bankowej. Umożliwia ona jego identyfikację w celu przekazania bonifikaty.

Większości banków wymaga również udzielenia zgody na przetwarzanie danych do celów marketingowych.

Ten aspekt budzi najwięcej wątpliwości wśród klientów, którzy obawiają się, że ich dane zostaną przekazane dalej bądź oni sami będą każdego dnia otrzymywać wiele wiadomości mailowych i telefonów ze strony banku.

Niemniej jednak banki najczęściej wykorzystują fakt udzielenie przez klienta tego typu zgody wyłącznie do przekazywania mu informacji o nowych ofertach.

Dotyczą one lokat, kredytów czy innych produktów finansowych. Czasami istnieje możliwość odwołania zgody na przetwarzanie danych do celów marketingowych po otrzymaniu nagrody. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać nagrodę?

Klienci banków często zastanawiają się, czy otrzymanie nagrody za wykonanie konkretnej czynności jest w jakiś sposób warunkowane?

Wszelkie wymogi, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać nagrodę, są zapisane w regulaminie promocji.

Niemniej jednak należy mieć świadomość, że banki nie akceptują tak zwanych kont-widmo, a więc zakładanych tylko po to, aby osiągnąć konkretną korzyść.

Dlatego też najczęściej wymagają, aby klient otrzymywał na rachunek wpływy, na przykład z tytułu wynagrodzenia, renty lub emerytury.

Czasami możliwe jest przekazanie własnych środków pieniężnych z konta, które klient posiada w innym banku bądź otrzymanie wpływu z rachunku osoby trzeciej.

Banki często wymagają również, aby klient, który korzysta z promocji, płacił bezgotówkowo, przy użyciu karty bądź za pośrednictwem przelewu. Inne wymogi to między innymi:

 • zainstalowanie aplikacji mobilnej i dokonywanie płatności za jej pośrednictwem,
 • otrzymywanie miesięcznych wpływów w określonej wysokości, bez względu na ich tytuł,
 • utrzymanie określonego salda na koncie,
 • utrzymanie określonych obrotów w skali miesiąca,
 • wykonanie określonej liczby przelewów w skali miesiąca.

Warto jednocześnie mieć na uwadze, że powyższe uwarunkowania mogą dotyczyć również kont, w przypadku których nie obowiązują żadne promocje.

Spełniając konkretne wymogi, klienci nie muszą płacić na utrzymanie konta bankowego bądź mogą zredukować opłaty do minimum.

Okres obowiązywania umowy, czyli kiedy można zamknąć konto?

Dla niektórych klientów promocja jest jedynie dodatkowym czynnikiem, jaki biorą pod uwagę przy wyborze konta bankowego, gdyż i tak w najbliższym czasie planują zmienić bank.

Niemniej jednak są i tacy, którzy skrupulatnie sprawdzają poszczególne oferty, tak aby zarobić jak najwięcej. W tym aspekcie często pojawia się pytanie, jak długo dane konto trzeba utrzymywać, aby móc skorzystać z promocji?

Otóż szczegółowe informacje na ten temat każdorazowo zawarte są w umowie. Najczęściej banki wymagają, aby rachunek bankowy był aktywny przez co najmniej kilka miesięcy.

Warto pamiętać, że nawet w przypadku, gdy w międzyczasie pojawi się nowa, atrakcyjniejsza promocja, klient, którzy założył już konto w wybranej instytucji, nie będzie mógł z niej skorzystać. 

Jak długo obowiązuje konkretna oferta?

Promocje bankowe są ograniczone czasowo, co oznacza, że należy złożyć wniosek w konkretnym terminie, aby móc z nich skorzystać.

Najczęściej banki określają, do kiedy można założyć konto na preferencyjnych warunkach, jednak w niektórych przypadkach oferta ogranicza się do pewnej puli wniosków.

Informacje na ten temat publikowane są bezpośrednio na stronie internetowej banku, o szczegóły można również dopytać konsultanta online bądź za pośrednictwem infolinii.

Czasami promocja zostaje zakończona przed czasem – dotyczy to zwłaszcza bardzo atrakcyjnych ofert, dlatego chcąc z nich skorzystać, zdecydowanie warto się pospieszyć.

Jak znaleźć atrakcyjną ofertę promocji bankowej?

Promocje bankowe nie są dziś rzadkością – niemal każda instytucja promuje w ten sposób swoje produkty, a zwłaszcza konta osobiste. Niemniej jednak znalezienie atrakcyjnej oferty, z której naprawdę warto skorzystać, może stanowić nie lada wyzwanie.

Dlatego też najlepsze akcje bonusowe banków zebraliśmy w aktualny ranking promocji bankowych.

Najczęściej banki oferują gratyfikację pieniężną w postaci maksymalnie kilkuset złotych, czasami można również otrzymać bon lub voucher.

Konkretna oferta, po wygaśnięciu, zastępowana jest kolejną – czasami równie korzystną, w innych przypadkach nieskupiającą tak dużej uwagi klientów.

Czym kierować się, wybierając propozycję banku?

Każdorazowo należy dokładnie przeczytać regulamin promocji. Bywa, że ukryty jest w nim pewien „haczyk”, a więc zapis, przez który dana oferta przestaje być aż tak atrakcyjna.

Czasami nagroda o niższej wartości może okazać się korzystniejsza, na przykład jeśli weźmie się pod uwagę opłaty związane z założeniem i prowadzeniem konta.

PROMOCJA BANKOWA - PRZEWODNIK

Czy warto korzystać z promocji bankowych?

Banki sięgają po różnego rodzaju narzędzia marketingowe, a jednym z nich są właśnie promocje.

Klienci mogą dzięki nim zarabiać, jednak określone korzyści musi także osiągnąć bank. Najczęściej wśród nich wymienia się:

 • możliwość zainteresowania klienta swoją ofertą, zwłaszcza w zakresie produktów kredytowych,
 • generowanie zysków związanych z pobieraniem opłat za prowadzenie konta,
 • dostęp do danych osobowych klienta, które można swobodnie przetwarzać na mocy udzielonych zgód.

Okazuje się więc, że banki, oferując klientowi różnego rodzaju bonifikaty, nie ponoszą przy tym żadnych strat.

Niemniej jednak korzystanie z promocji bankowych rzeczywiście może być korzystne, w przypadku bardzo atrakcyjnych pod kątem finansowym ofert.

Dają one możliwość dodatkowego zarobku, który często sięga kilkuset złotych. Aby otrzymać pieniądze, nie trzeba podejmować żadnego dodatkowego wysiłku.

Na co należy uważać, korzystając z promocji bankowych?

Skorzystanie z konkretnej oferty promocyjnej powinno być poprzedzone dokładną analizą warunków przyznawania nagród.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na koszty, jakie będzie trzeba ponieść w związku z samym założeniem i prowadzeniem konta.

Czasami okazują się one wysokie, zwłaszcza w perspektywie długookresowej. Klienci powinni również ograniczyć liczbę posiadanych kont do około 2-3, co znacznie ułatwia bieżące zarządzanie nimi.

W przeciwnym razie istnieje ryzyko niewywiązania się z zapisów umowy, co skutkować może nałożeniem dodatkowych opłat. 

5/5 - 1 głosów
bankradar.pl