JAK PŁACIĆ KARTĄ

Posiadanie karty płatniczej w portfelu, stało się obecnie zjawiskiem bardzo powszechnym.

Dzięki „plastikowi” nie musimy nosić ze sobą większej ilości gotówki, a za sprawą powszechnej akceptacji tej formy płatności, jest również bardzo wygodna i praktyczna.

Karty płatnicze zyskują coraz to nowsze funkcjonalności i dzisiaj zapłacimy nimi zarówno w tradycyjnym sklepie jak i w internecie.

A dzięki technologii zbliżeniowej w wielu przypadkach nie musimy podawać nawet autoryzacyjnego kodu PIN.

Tą metodą zapłacimy za zakupy wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności bezgotówkowe. Najczęściej informacja o obsługiwanych kartach, będzie zamieszczona na drzwiach lub przy kasie.

W przypadku transakcji internetowych o możliwości uregulowania należności „plastikiem”, poinformuje użytkownika logo karty.

Jak płacić kartą w sklepie?

Aby zapłacić kartą w sklepie lub innym punkcie naziemnym, należy przy kasie zakomunikować obsłudze, że będziemy korzystać z tej formy płatności. Kasjer poprosi Cię o podanie karty lub włożenie/przeciągnięcie jej przez czytnik samemu.

Następnie zostaniesz poproszony o podanie 4-cyfrowego kodu PIN. Po zakończeniu transakcji, zabierz wydruk potwierdzający płatność.

Czasem do autoryzacji transakcji będzie potrzebny podpis właściciela karty na wydrukowanym potwierdzeniu zakupu. W takiej sytuacji sprzedawca sprawdzi, czy sygnatura zgadza się z tą, złożoną na rewersie karty, a następnie zaakceptuje płatność.

Jak płacić kartą w sklepie

Oprócz tradycyjnego sposobu dokonywania płatności kartą, można również skorzystać z jej funkcji zbliżeniowej (jeśli Twój „plastik” jest w nią wyposażony). Karty posiadające taką technologię, zazwyczaj mają umieszczony na sobie taki symbol:

Funkcja zbliżeniowa

Aby wykonać transakcję zbliżeniową, należy przybliżyć kartę do czytnika na odległość ok. 4 cm (nie większą). Ważne jest, aby „plastik” nie był skierowany do czytnika pod kątem.

Płacenie kartą zbliżeniową
źródło: Visa.pl

W przypadku rachunku do kwoty 50 zł, możesz uregulować należność zbliżeniowo (jeśli Twoja karta posiada taką funkcję) bez podawania kodu PIN. Natomiast płatności zbliżeniowe powyżej tej kwoty, muszą być zatwierdzone kodem autoryzacyjnym.

Jak płacić kartą zbliżeniową

Płatność kartą w internecie

Dokładny opis całej procedury transakcji kartą online, znajduje się w naszym innym artykule. Poradnik zawiera praktyczną instrukcja nt. tego, jak wykonać płatność kartą przez internet.

Jak płacić kartą – bezpieczeństwo

Aby w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje karty płatnicza, należy przestrzegać kilku uniwersalnych zasad dotyczących bezpieczeństwa.

  • Nigdy nie pozwalaj, aby sprzedawca oddalał się gdzieś z Twoją kartą (nie trać jej z oczu).
  • Zanim zatwierdzisz transakcję kodem PIN (lub podpisem), sprawdź kwotę rachunku na wydruku lub ekranie terminala.
  • Zawsze zabieraj wydruk, potwierdzający płatność kartą za zakupy.
  • W przypadku nieudanej transakcji, sprzedawca ma obowiązek wystawić potwierdzenie anulowania transakcji. Jest ono podstawą w trakcie ewentualnego procesu reklamacyjnego.
  • Dokonując płatności kartą online, upewnij się, że proces przebiega za pośrednictwem połączenia szyfrowanego (adres strony zaczyna się od https:// zamiast http://, oraz posiada symbol zielonej kłódki).
  • NIGDY nie podawaj kodu PIN w internecie. Żaden sprzedawca nie potrzebuje go do realizacji płatności online.
  • Przez okres 1-2 miesięcy od zakupu, zachowaj wiadomości e-mail, zawierające podstawowe informacje o dokonanym zakupie.
3.1/5 - 7 głosów