JAK DZIAŁA WPŁATOMAT

Jak działa wpłatomat? Ile kosztuje wpłata pieniędzy w poszczególnych bankach? Jak obsługiwać wpłatomat z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?

Niezależnie od „marki” wpłatomatu, z którego będziemy korzystać, proces wpłacania gotówki można podzielić na 5 kroków.

Jak działa wpłatomat, jak wpłacić pieniądze – instrukcja krok po kroku

  KROK 1 – przygotowanie karty oraz odliczonej wcześniej kwoty pieniędzy  

Przed skorzystaniem z wpłatomatu, dobrze mieć odliczoną wcześniej pulę środków, jakie chcemy wpłacić (banknotów – ponieważ wpłatomaty nie przyjmują monet).

Warto również wyciągnąć wcześniej kartę płatniczą, szczególnie, jeśli mamy ich w portfelu kilka.

  KROK 2 – włożenie karty do wpłatomatu  

Po podejściu do urządzenia, należy włożyć do niego kartę i wpisać kod PIN. Jeżeli maszyna pełni jednocześnie funkcję bankomatu i wpłatomatu, należy wybrać z menu tę druga opcję. 

  KROK 3 – włożenie gotówki do kieszeni wpłatomatu  

Teraz czas na dokonanie wpłaty pieniędzy. W tym celu należy włożyć banknoty do specjalnej „kieszeni” wpłatomatu. W momencie, kiedy maszyna rozpozna ich obecność, kieszeń się zamknie.

System przeliczy ilość zdeponowanych środków i wyświetli wynik na ekranie. Jeżeli wszystko się zgadza, akceptujemy transakcję (jeżeli nie – możemy ją w tym momencie jeszcze anulować).

Wkładanie gotówki do "kieszeni" wpłatomatu

 KROK 4 – zakończenie transakcji  

Po akceptacji wpłaty, urządzenie zaproponuje jeszcze wydruk papierowego potwierdzenia transakcji (wybieramy TAK lub NIE). Jeżeli wybierzemy taką opcję, czekamy na wydruk i zabieramy paragon.

Po zakończeniu całej procedury zabieramy kartę płatniczą!

  KROK 5 – księgowanie wpłaty  

Jeżeli zdeponowałeś środki we wpłatomacie, który obsługuje Twój bank, pieniądze powinny pojawić się na Twoim koncie w ciągu kilkudziesięciu sekund.

W przypadku wpłatomatów obcych, księgowanie odbywa się zazwyczaj do końca dnia następującego po dniu, w którym dokonano wpłaty.

Wpłatomaty Euronet oferują ekspresową oraz standardową opcję wpłaty. Pierwsza opcja kosztuje dodatkowo 5 zł, ale pieniądze trafiają na Twój rachunek w ciągu 30 minut od depozytu.

— — —

W zależności od operatora wpłatomatu, obsługa poszczególnych maszyn może się od siebie nieznacznie różnić, ale generalnie zasady korzystania wyglądają bardzo podobnie.

Kolejne czynności jakie musimy wykonać, wyświetlane są na ekranie urządzenia. Dostęp do wpłatomatów mamy przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

PROWIZJE ZA KORZYSTANIE Z WPŁATOMATÓW

WPŁATOMATY – OPŁATY W POSZCZEGÓLNYCH BANKACH

 • ALIOR BANK – 0,35%, min. 1 zł (wpłatomaty Planet Cash) oraz 0,6% min. 1 zł (pozostałe wpłatomaty)
 • BANK MILLENNIUM – 0 zł
 • BANK POCZTOWY – 0 zł
 • BNP PARIBAS – 0 zł
 • CREDIT AGRICOLE – 0 zł
 • EUROBANK – 0 zł
 • ING BANK ŚLĄSKI – 0 zł
 • mBANK – 0 zł (wpłatomaty mBank, Planet Cash, Cashline) oraz 0,2%, min. 2 zł (wpłatomaty Euronet)
 • NEST BANK – 0 zł
 • PKO BANK POLSKI – 0 zł
 • SANTANDERR BANK – 0 zł
 • WPŁATOMATY EURONET – 0,4% opłaty standardowej (+5 zł w trybie ekspresowym) dla klientów banków, które nie współpracują z Euronetem.

Co to jest wpłatomat?

Wpłatomat jest to urządzenie służące do przyjmowania wpłat na rachunek bankowy klienta.

Zasada jego działania jest więc odwrotna do funkcji, jaką spełnia bankomat. Jeśli chodzi natomiast o wygląd zewnętrzny (gabaryty, interfejs) czy lokalizacje – w zasadzie nie ma pomiędzy nimi wielkich różnic.

Co ciekawe, niektóre z wpłatomatów oferują klientom również inne dodatkowe usługi – np. założenie/zerwanie lokaty czy przyjęcie czeku.

Gdzie najczęściej można skorzystać z tych urządzeń? Przede wszystkim w placówkach banków lub innych instytucjach finansowych, na dworcach, lotniskach, w centrach handlowych i na głównych ulicach miast.

Chyba największą zaletą wpłatomatów jest to, że pozwalają oszczędzać czas. Aby zasilić swoje konto, nie trzeba już udawać się osobiście do oddziału banku.

Jeżeli dodamy do tego fakt, że w większości przypadków korzystanie z tych urządzeń jest bezpłatne – nie może dziwić fakt, że Polacy bardzo chętnie korzystają z tej usługi.

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

Przystępując do obsługi urządzenia, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim postępujmy zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na wyświetlaczu.

Szczególną ostrożność trzeba zachować wpisując numer PIN. Zorientujmy się, czy w pobliżu nie ma osób postronnych, które mogłyby zobaczyć podawany kod.

Kolejną ważną kwestią jest stan banknotów, które chcemy zdeponować. Nie powinny mieć pozaginanych rogów, nie mogą być podarte ani pomięte.

Banknoty nie powinny być w żaden sposób spięte, a ich ilość w jednym pliku nie może przekraczać 50 sztuk. W kieszeni służącej do wpłat nie wolno umieszczać żadnego bilonu.

Po zakończonej transakcji, odbieramy papierowy wydruk potwierdzający przeprowadzoną operację.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów, jak – krok po kroku – korzystać z wpłatomatów niektórych banków.

WPŁATOMAT EURONET

Jak działa wpłatomat Euronet

źródło: euronetpolska.pl
Może Cię również zainteresować – jak wypłacić pieniądze z bankomatu – zarówno za pomocą karty, jak i bez jej użycia.

4.7/5 - 7 głosów
bankradar.pl