KONTO FIRMOWE mBANK – mBIZNES KONTO STANDARD

W ofercie mBanku znajduje się rachunek dedykowany klientom biznesowym posiadającym różny status organizacyjno-prawny. Dodatkowo bank oferuje funkcjonalną bankowość elektroniczną i inne przydatne usługi.

Konto firmowe mBank – opłaty

Oferta mBanku skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących działalność zarejestrowaną jako:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • fundacja,
 • stowarzyszenie rejestrowe,
 • spółdzielnia,
 • spółki: cywilna, jawna, partnerska, z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rachunek nie jest oprocentowany, a otwarcie go nic nie kosztuje. Zakładając konto w promocji klienci zyskują zwolnienie z opłaty związanej z prowadzeniem rachunku przez okres dwóch lat.

Opłata za konto poza promocją wynosi 19 zł. Aby jej uniknąć należy wykonać 1 przelewu do ZUS miesięcznie.

Bank daje swoim klientom także możliwość otwarcia pomocniczych rachunków. Dodatkowy rachunek otwarty w PLN to koszt 5 zł, a konto w obcej walucie 10 zł.

Karty płatnicze

Decydując się na zamówienie karty mamy do wyboru dwa rodzaje:

 • Visa Business Debit;
 • Mastercard Debit Business.

Karty przystosowane są do realizowania płatności internetowych oraz zbliżeniowych. Transakcje internetowe są dodatkowo zabezpieczone dzięki wyposażeniu kart w usługę 3D Secure.

Wydanie karty nic nie kosztuje, ale miesięczna opłata za jej obsługę wynosi 7 zł. Klienci mają możliwość pomniejszenia comiesięcznej opłaty o 2 zł, gdy zrealizują w ciągu miesiąca transakcje bezgotówkowe o łącznej wartości przynajmniej 500 zł.

Z karty płatniczej można korzystać bezpłatnie przez 2 lata w sytuacji, gdy konto zostało otworzone w promocji.

Bank daje także możliwość zamówienia dodatkowej karty debetowej, której wydanie kosztuje 5 zł i tyle samo zapłacimy za jej comiesięczną obsługę. Oprócz tego mBank przygotował dla swoich klientów interesujący program rabatowy.

Klienci, którzy cenią sobie wygląd karty mogą skorzystać z Visa Foto Business, na której można umieścić logo firmy lub zdjęcie, które nawiązuje do prowadzonej działalności.

Karta spersonalizowana w odpowiedni sposób może pełnić rolę wizytówki firmy.

Bankomaty i transakcje gotówkowe

Otwierając konto firmowe mBanku w promocji klient zyskuje darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce (dotyczy bankomatów mBank, Santander Bank, Planet Cash i Euronet) przez okres 24 miesięcy.

Po zakończeniu okresu promocyjnego wypłaty są bezpłatne wtedy, gdy pobieramy kwotę wyższą niż 100 zł. Poniżej tej kwoty bank pobiera prowizję, która wynosi 1,30 zł.

W przypadku korzystania z pozostałych bankomatów prowizja wynosi 3,5%, jednak minimalna pobrana przez bank kwota to 5 zł.

Alternatywą jest realizowanie wypłat z bankomatów Blikiem, ponieważ taka operacja jest całkowicie darmowa.

Znaczący wzrost kosztów dotyczy wypłat w bankomatach poza granicami Polski. Bank pobiera prowizję, która wynosi 3,5% (min. 5 zł) i dodatkowo dolicza opłatę za przewalutowanie transakcji w wysokości 5,9%.

Chcąc wpłacić na konto gotówkę przy użyciu wpłatomatu warto skorzystać z własnych urządzeń mBank, Planet Cash oraz Cashline, w których zrobimy to za darmo.

W dwuletnim okresie promocyjnym można dodatkowo bezpłatnie korzystać z wpłatomatów Eurocash. Po zakończeniu promocji wpłata we wpłatomatach Eurocash objęta jest opłatą w wysokości 0,2% (min. 2 zł).

Chcąc skorzystać z wpłaty/wypłaty gotówki w placówce bankowej należy liczyć się z opłatą 0,5% (min. 9 zł).

Przelewy

Poza dwuletnim okresem promocyjnym tabela opłat i prowizji w mBanku nie wygląda zachęcająco. Każdy przelew zwykły kosztuje 1,50 zł, a w przypadku zrealizowania przelewu ekspresowego opłata wzrasta aż do 10 zł.

Taka sama kwota jest pobierana podczas zlecania przelewu w placówce bankowej. Za darmo można natomiast zlecać przelewy do ZUS i US, stałe zlecenia oraz polecenia zapłaty.

W czasie promocji zwolnione z opłat są także europejskie przelewy SEPA, jednak po upływie 24 miesięcy za każdy zapłacimy 1,50 zł (spread na EUR ok. 6%).

Prowizja pobierana za realizację zagranicznego przelewu SWIFT to 0,35% wartości (min. 25 zł, maks. 200 zł). Do autoryzacji transakcji służą kody SMS, które akurat w ofercie mBanku są bezpłatne.

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

W ofercie mBanku znajdziemy przygotowaną dla klientów bankowość internetową i aplikacje mobilną, które zawierają wiele przydatnych funkcji.

Warto zwrócić uwagę m. in. na mOrganizer Finansów, w którym przedsiębiorcy znajdą aż 9 modułów, które wspomogą zarządzanie finansami firmowymi.

W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa można wybrać bezpłatną opcję, jaką jest ”Fakturowanie” albo wykupić dostęp do któregoś z czterech płatnych pakietów, które zawierają większą ilość modułów.

Elektroniczna księgowość zdecydowanie usprawnia wykonywanie wielu zadań. Przykładem może być moduł ”Moja księgowość”, w którym wyliczane są podatki należne do zapłaty.

Dodatkowo moduł ten pozwala na generowanie i wysyłanie deklaracji podatkowych oraz plików JPK_VAT.

Moduł ”Monitoring płatności” pozwala na ustawienie opcji automatycznego wysyłania zawiadomień do zalegających ze spłatą kontrahentów.

Przedsiębiorstwa, które potrzebują bardziej rozbudowanych narzędzi mogą z pomocą bankowości internetowej:

 • skorzystać z opcji bezpłatnej wieloosobowej autoryzacji transakcji;
 • importować pliki z przelewami;
 • importować raport M40.

Te firmy, które chciałyby skorzystać z pomocy księgowej mogą to zrobić dzięki usłudze mKsięgowość Komfort lub Premium, które dodatkowo pozwalają na korzystanie z wymienionych wcześniej modułów.

W serwisie transakcyjnym klienci mogą także złożyć wniosek o dodatkowe produkty z oferty banku (np. konto walutowe, terminal płatniczy, kredyt), korzystać z e-dowodu, podpisu elektronicznego i narzędzia mojeID.

Jeśli chodzi o mobilne płatności, to mBank udostępnia dla swoich klientów:

 • Blika (również zbliżeniowego);
 • Google Pay;
 • Apple Pay.

Konta dodatkowe

Przedsiębiorstwa, które posiadają wielu kontrahentów mogą skorzystać z utworzenia aż do 50 kont dodatkowych.

Rachunki mogą być wykorzystane do indywidualnych rozliczeń z klientami, a do każdego rachunku dodatkowego można zamówić indywidualną kartę.

Niestety prowadzenie kont jest związanie z dodatkową opłatą, ale warto wiedzieć, że od czasu do czasu mBank organizuje promocje, w których zyskać można 5 darmowych kont prowadzonych w złotówkach oraz po jednym w euro i dolarach.

Platforma walutowa

Oferowana mPlatforma ma służyć klientom biznesowym do szybkiej wymiany walut z poziomu bankowości internetowej.

Bank udostępnia także zaawansowane funkcje, jak np. składanie ofert walutowych z preferowaną ceną zakupu lub sprzedaży. Gdy wybrana waluta osiągnie wymagany kurs transakcja zostanie wykonana automatycznie, a za wymianę nie zostaną pobrane dodatkowe pieniądze.

Bramka płatności Paynow

Jest to usługa dedykowana klientom, którzy prowadzą sklepy internetowe i umożliwia obsługę różnorodnych form płatności w czasie finalizacji zakupów.

Płatność można zrealizować kartą debetową, Blikiem, Pay-by-Link oraz przy użyciu Google Pay. Każda z tych metod pozwala na natychmiastowe przelanie pieniędzy na konto sprzedającego, co znacznie usprawnia realizację zamówienia.

Zwroty i wypłata środków są darmowe, a prowizja pobierana od transakcji jest stała i uzależniona od kwoty obrotu.

Oferta kredytowa i leasing

Dla młodych przedsiębiorstw i tych, które na rynku są już długo przygotowano ofertę kredytową, która obejmuje:

 • kredyt w rachunku bieżącym;
 • kredyt obrotowy zabezpieczony gwarancją de minimis BGK;
 • EKOpożyczkę;
 • kredyt dla spółek, który obowiązuje do 500000 zł bez zabezpieczenia wekslowego;
 • kartę kredytową ze stałą linią kredytową do 100000 zł.

Oprócz tego warto zainteresować się opcją leasingu finansowego lub operacyjnego, którego maksymalny okres to 72 miesiące.

Wkład własny zależy od tego, jaki jest planowany zakres przedsięwzięcia. Finansowanie można wykorzystać np. na zakup maszyn i urządzeń, linii technologicznych lub pojazdów.

Terminal płatniczy

Bank zadbał także o ofertę skierowaną do przedsiębiorców korzystających z terminali płatniczych. Można skorzystać z opcji dzierżawy lub dofinansowania w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego (jedynie w przypadku pierwszego terminala). Dostępne urządzenia to:

 • First Data – stacjonarne i przenośne;
 • Planet Pay – przenośne;
 • SumUp – mobilne.

Dodatkowo skorzystać można z terminala w telefonie, jednak należy pamiętać o tym, że możliwe będzie przyjmowanie tylko płatności zbliżeniowych.

Jak otworzyć konto firmowe mBank?

Podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z kilku udostępnionych przez mBank możliwości założenia konta.

Pierwsza z nich polega na wypełnieniu wniosku online i podpisaniu umowy z kurierem lub w oddziale banku.

Druga możliwość to otwarcie rachunku całkowicie przez Internet. W tym przypadku należy posiadać smartfona z anteną NFC oraz zainstalowaną aplikację eDO App i dodatkowo e-dowód.

Klienci biznesowi, którzy prowadzą spółki także mogą skorzystać z możliwości otwarcia rachunku przez Internet lub na infolinii. Jednak podpisanie umowy musi nastąpić w placówce banku w obecności wszystkich reprezentantów, którzy wpisani są do KRS.

Klienci posiadający w mBanku inny produkt jak np. konto osobiste mogą skorzystać ze znaczącego ułatwienia jakim jest wypełnienie wniosku o mBiznes Konto Standard online i podpisanie umowy za pomocą autoryzacyjnego kodu SMS.

Bank zapewnia, że nowo utworzony rachunek zostanie aktywowany w ciągu pięciu minut.

Ci klienci, którzy nie zarejestrowali jeszcze swojej działalności mogą skorzystać z propozycji banku dotyczącej wystąpienia o rejestrację działalności, otwarcia mBiznes Konta Standard i założenia Profilu Zaufanego w jednym wniosku.

Firma zostanie zarejestrowana w CEiDG, ZUS i US za pośrednictwem mBanku. Dodatkowo bank wystąpi o nadanie numeru NIP oraz REGON. Wszystkie te czynności są oczywiście darmowe.

Konto firmowe mBank – opinia

Obecnie mBiznes Konto Standard należy do najciekawszych propozycji skierowanych do przedsiębiorców. Na uznanie zasługuje także fakt, że rachunek często objęty jest promocjami, na których szczególnie zyskają nowi klienci.

Konto firmowe mBank wyróżnia ponadto dostęp do wielu dodatkowych usług i produktów dedykowanych przedsiębiorcom.

bankradar.pl