KONTO FIRMOWE PKO BP

W ofercie banku PKO BP znajdziemy rachunek dedykowany klientom biznesowym. Przedsiębiorcy dodatkowo mogą skorzystać z innych produktów bankowych i aplikacji mobilnej, która pozwala na zredukowanie kosztów związanych z obsługą rachunku.

Konto firmowe PKO BP – opłaty

Z oferty skorzystać mogą klienci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz firmy o różnych statusach prawnych pod warunkiem, że ich roczne obroty nie przekraczają 5 mln zł.

Osoby prowadzące działalność krócej niż rok mogą korzystać z PKO Konta Firmowego za darmo przez pół roku.

Po tym czasie opłata związana z obsługą rachunku wynosi 12 zł, ale bank daje prosty sposób na jej uniknięcie. Wystarczy zapewnić wpływ na konto w wysokości 2000 zł miesięcznie.

Dodatkowo spełniając ten warunek można skorzystać z możliwości otwarcia darmowego konta pomocniczego (w przeciwnym wypadku opłata za rachunek pomocniczy to 12 zł).

Karty płatnicze

Do PKO Konta Firmowego można zamówić oferowaną przez bank kartę Mastercard PKO Biznes Partner.

Karta jest wielofunkcyjna, a używając jej można realizować zarówno płatności zbliżeniowe jak i internetowe, korzystać z cashbacku, dedykowanego programu rabatowego Mastercard Bezcenne chwile oraz specjalnych benefitów.

Bank nie pobiera opłat związanych z wydaniem karty, a jej comiesięczna obsługa wynosi 10 zł. Aby uniknąć opłaty należy zrealizować 5 bezgotówkowych transakcji w miesiącu.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Bank PKO BP udostępnia swoim klientom bankomaty własne całkowicie za darmo. Korzystanie z pozostałych urządzeń (także za granicą) wiąże się z opłatą prowizji w wysokości 3,5% (min. 5 zł).

Aby za darmo wpłacić gotówkę na konto przy użyciu wpłatomatu własnego PKO BP należy skorzystać z opcji wpłaty Blikiem lub pilnować miesięcznego limitu wpłat, który wynosi 50 tys. zł.

Po przekroczeniu tej sumy prowizja pobierana jest od kwoty ponad limit 50 tys. zł i wynosi 0,5%. Należy pamiętać, że brany pod uwagę jest miesiąc kalendarzowy.

Wpłacanie i wypłacanie gotówki w placówkach bankowych niestety także nie jest darmowe. Pobierana przez bank opłata to 0,6% (min. 20 zł).

Przelewy

Warto korzystać z oferowanej przez bank mobilnej aplikacji, ponieważ przelewy, które są w niej zlecane nic nie kosztują. W przypadku bankowości internetowej bank ogranicza ilość darmowych przelewów do 10, a każdy kolejny kosztuje 1 zł.

Do puli zaliczane są także europejskie przelewy SEPA, przelewy kierowane do krajów EOG w euro oraz te zlecane do ZUS i US. Za każdy wykonany przelew natychmiastowy przedsiębiorca musi zapłacić 10 zł, a za zlecenie stałe 2 zł.

Jeśli chodzi o polecenie zapłaty opłata za nie różni się w zależności od tego jaki bank jest odbiorcą. W przypadku PKO BP opłata nie jest pobierana, dla innych banków opłata wynosi 1 zł.

Realizacja przelewu zwykłego w placówce bankowej kosztuje aż 15 zł, co jest dosyć znaczną kwotą.

Klienci realizujący przelewy zagraniczne powinni szczególnie zainteresować się mobilną aplikacją, w której europejskie przelewy SEPA można wykonywać bezpłatnie.

Za zlecanie zagranicznych przelewów SWIFT bank pobiera prowizję w wysokości 0,15%, ale należy liczyć się z tym, że minimalna kwota jaka zostanie naliczona to 25 zł (maks. 130 zł).

Autoryzacja operacji możliwa jest za pomocą kodów SMS, które PKO BP przesyła bezpłatnie.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Przedsiębiorcy mają dostęp do tego samego serwisu transakcyjnego, który udostępniony jest także klientom indywidualnym. Mowa oczywiście o iPKO.

Bankowość internetowa pozwala klientom realizować przelewy i stałe zlecenia, zarządzać posiadanymi kartami płatniczymi oraz korzystać z dodatkowych usług i produktów z oferty bankowej.

Klienci, którzy posiadają rachunek osobisty i konto firmowe w PKO z pewnością będą zadowoleni z możliwości przełączania się między rachunkami z poziomu górnego menu.

Oprócz serwisu iPKO klienci mają do dyspozycji mobilną aplikację IKO, którą zainstalować można na smartfonach i tabletach. Funkcjonalność aplikacji w dużej mierze pokrywa się z tą oferowaną przez bankowość internetową.

Konta dodatkowe

Pomocnicze rachunki w PKO BP mogą być prowadzone w PLN lub 17 obcych walutach: EUR, USD, GBP, AUD, BGN, CNY, CZK, HKD, JPY, CAD, NOK, NZD, RON, SGD, SEK, TRY, HUF.

Oczywiście korzystanie z dodatkowych kont jest płatne, ale wyżej opisano sposób na uniknięcie opłaty. Warto wiedzieć, że dodatkowe rachunki mogą być podpięte do karty debetowej posiadającej opcję wielowalutową.

iPKO dealer

Z usługi iPKO dealer mogą skorzystać przedsiębiorcy realizujący transakcje w walutach obcych, ponieważ jej zadaniem jest zapewnienie sprawnej wymiany walut.

Skorzystać z niej można zarówno w serwisie transakcyjnym iPKO jak i aplikacji mobilnej IKO. Co ciekawe usługa pozwala na negocjowanie kursu walut (nawet pojedynczej) i wymianę po ustalonych parametrach.

Debet na koncie

Bank PKO BP przygotował dla klientów biznesowych możliwość skorzystania z debetu na rachunku firmowym. Przyznana kwota debetów zależna od jest od wpływów na konto, ale maksymalna kwota może osiągnąć nawet 20 tys. zł.

Dla nowych klientów, którzy korzystają z rachunku krócej niż trzy miesiące przygotowano kwotę 1000 zł.

e-Księgowość

Jedną z ciekawszych funkcji serwisu transakcyjnego jest e-Księgowość. Pozwala ona na wystawianie faktur i prowadzenie internetowej księgowości zintegrowanej z iPKO.

W darmowej wersji znajdziemy opcję fakturowania i przypomnienie o płatnościach dla kontrahentów. Rozszerzone warianty są płatne, a dodatkowe funkcje, jakie zawierają to m. in.:

  • możliwość prowadzenia książki przychodów i rozchodów;
  • ewidencję kosztów;
  • wprowadzanie dokumentów do systemu.

Otwarcie rachunku

Przebieg procesu zakładania konta uzależniony jest od tego, czy jesteśmy klientem banku, czy nie. Obecni klienci mogą otworzyć rachunek przy pomocy serwisu transakcyjnego iPKO lub w aplikacji IKO.

Zatwierdzenie operacji odbywa się przy użyciu przysłanego przez bank kodu SMS lub w aplikacji (mobilna autoryzacja).

Nowi klienci także mogą skorzystać z możliwości wnioskowania o konto online, jednak dopełnienie formalności musi odbyć się podczas wizyty kuriera lub osobiście w placówce bankowej.

PKO Konto Firmowe – podsumowanie, opinia

Atutem oferty, który z pewnością docenią nowi przedsiębiorcy jest możliwość darmowego korzystania z rachunku przez 6 miesięcy.

Warto pamiętać o możliwości uniknięcia opłaty za kartę debetową wielowalutową oraz o korzystaniu z mobilnej aplikacji, która gwarantuje klientom bezpłatne przelewy.

Po otwarciu rachunku przedsiębiorcy powinni także zapoznać się z dodatkową ofertą produktów bankowych proponowanych przez PKO BP, w której znajdziemy:

  • możliwość dzierżawy terminala płatniczego;
  • karty kredytowe;
  • faktoring.

Na tle konkurencji konto firmowe PKO Bank Polski wypada całkiem korzystnie. W prosty sposób można uniknąć najpopularniejszych opłat dotyczących rachunku.

A ciekawa oferta dodatkowych usług sprawia, że każdy klient biznesowy możne znaleźć coś dla siebie. Na plus na pewno można zaliczyć nowoczesny serwis transakcyjny i aplikację mobilną.

Niestety oferta zawiera tylko niewielki pakiet darmowych przelewów, a po wyczerpaniu go za każdą zrealizowaną operację trzeba będzie zapłacić. Opłata za obsługę karty także nie jest zbyt niska, ale na szczęście bank daje możliwość uniknięcia jej.

Z oferty PKO Konta Firmowego z pewnością skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy aktywnie korzystają z mobilnej bankowości. Szczególnie, że w tym przypadku używanie jej pozwala na zminimalizowanie kosztów obsługi konta.

bankradar.pl