KONTO FIRMOWE ING BANK ŚLĄSKI – KONTO DIRECT DLA FIRMY

W ofercie ING Banku Śląskiego znajdziemy Konto Direct dla Firmy dedykowane m.in. przedsiębiorcom prowadzącym JDG.

Właściciele rachunku mają możliwość skorzystania z wielu usług, które wspomagają prowadzenie firmy, dlatego propozycja banku ING jest warta rozważenia.

Konto firmowe ING Bank Śląski – opłaty

Z konta skorzystać mogą klienci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, korzystający z uproszczonych zasad księgowości i wspólnoty mieszkaniowe.

ING Bank Śląski nie pobiera opłaty za otwarcie konta, a dodatkowo robiąc to w promocji zyskujemy dwuletnie zwolnienie z opłat związanych z prowadzeniem rachunku.

Po upływie tego czasu koszt utrzymania konta wyniesie 19 zł miesięcznie. Uniknięcie opłaty jest możliwe po wypełnieniu jednego z poniższych warunków (w poprzednim miesiącu):

 • wykonanie 1 przelewu do ZUS;
 • wykonanie 1 przelewu do Urzędu Skarbowego;
 • zapewnienie wpływu na konto w wysokości min. 2000 zł gotówką lub przelewem – należy pamiętać, że nie są zaliczane przelewy wykonane z własnych rachunków firmowych.

Karta płatnicza

Klienci biznesowi mogą bezpłatnie zamówić jedną z dwóch kart płatniczych:

 • VISA Business zbliżeniowa;
 • Mastercard Business.

Obydwie karty przystosowane są do wykonywania płatności zbliżeniowych, a dodatkowo posiadają funkcję cashback. Klienci, którzy zdecydują się na kartę Mastercard mają możliwość skorzystania z programów rabatowych Moje rabaty i ”Buy & Smile”.

Opłata za obsługę karty wynosi 7 zł miesięcznie. Aby jej uniknąć konieczne jest zrealizowanie nią płatności na kwotę min. 300 zł w miesiącu.

Bankomaty i operacje gotówkowe

ING Bank Śląski daje swoim klientom możliwość bezpłatnego korzystania z bankomatów własnych oraz Planet Cash na terenie Polski, a dodatkowo nie poniosą oni żadnej opłaty za korzystanie z cashbacku.

Pozostałe bankomaty pobierają opłatę w wysokości 5 zł. Taki sam koszt poniesiemy podczas wypłacania euro w tych bankomatach, które są zlokalizowane w krajach EOG.

Wypłata gotówki z bankomatów zagranicznych wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji w wysokości 3% wypłacanej kwoty i dodatkowo 3% za przewalutowanie transakcji.

Tym klientom, którzy korzystają z opcji wpłacania gotówki przy użyciu wpłatomatów bank udostępnia taką możliwość w urządzeniach własnych ING oraz Planet Cash. Wpłacając kwotę niższą niż 50 tys. zł nie płacimy nic.

Po przekroczeniu tej kwoty bank pobiera prowizję, która wynosi 0,15% od sumy wpłat na konto w danym okresie rozliczeniowym. Prowizja dotyczy także wpłat i wypłat realizowanych w placówkach bankowych i wynosi 0,5% (min. 10 zł).

Przelewy

Zakładając rachunek w promocji zyskujemy bezpłatne zwykłe przelewy internetowe przez okres dwóch lat. Po tym czasie, aby w dalszym ciągu nie płacić nic, należy spełnić jeden z dwóch warunków:

 • zrealizować przelew do ZUS lub Urzędu Skarbowego;
 • zapewnić wpływ na konto w wysokości min. 2000 zł miesięcznie.

Konto firmowe ING pozwala na darmowe przelewy do ZUS i US oraz polecenia zapłaty. Koszt realizacji przelewu natychmiastowego to 10 zł. Tyle samo kosztuje zlecanie przelewów w placówkach bankowych.

Za korzystanie ze zleceń stałych bank pobiera opłatę w wysokości symbolicznej złotówki. Klienci zlecający europejskie przelewy SEPA mogą przez 24 miesiące realizować je bezpłatnie w ramach promocji.

Aby nie płacić za nie także po upływie okresu promocyjnego konieczne będzie zrealizowanie warunku aktywności, który jest wymagany do anulowania opłaty za prowadzenie rachunku. Jeśli nie uda nam się spełnić warunku poniesiemy opłatę w wysokości 1,20 zł (spread na EUR to ok. 6 zł).

Najmniej zadowoleni będą ci, którzy realizują zagraniczne przelewy SWIFT – koszt jednej takiej operacji to aż 40 zł.

W celu autoryzacji operacji można korzystać z kodów SMS, które nic nie kosztują.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Konto firmowe ING umożliwia dostęp do serwisu transakcyjnego, w którym znajduje się wiele usług, które znacznie ułatwiają zarządzanie firmą i finansami.

W bankowości internetowej zlecimy wykonanie przelewu natychmiastowego, na telefon, podatkowego, walutowego, ustawimy stałe zlecenie oraz skorzystamy z polecenia zapłaty.

Za pomocą serwisu transakcyjnego można także wnioskować o pozostałe produkty bankowe: kredyt, konto oszczędnościowe, terminal płatniczy, kantor walutowy, leasing, finansowanie faktur.

Dodatkowo przez bankowość elektroniczną można skorzystać z księgowości online, która jest z nią połączona. W ramach usługi dostępne są moduły:

 • KpiR;
 • ryczałt ewidencjonowany;
 • kadry i płace;
 • fakturowanie;
 • magazyn.

Zdecydowanie najbardziej rozbudowanym modułem jest fakturowanie. Umożliwia on nielimitowane wystawianie faktur i rachunków (również cyklicznych).

W module służącym do samodzielnego rozliczania przedsiębiorcy mogą prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów, generować raporty roczne, księgować i wysyłać deklaracje podatkowe, rozliczać ryczałt ewidencjonowany, ewidencję przebiegu pojazdów, wykonywać remanent oraz przeprowadzać amortyzację środków trwałych.

Dla klientów, którzy chętnie korzystają ze smartfonów i tabletów ING Bank Śląski przygotował także mobilną aplikację Moje ING, z funkcjami, które dostępne są także w serwisie transakcyjnym.

Oprócz tego klient ma wgląd do stanu rachunku i karty kredytowej bez konieczności logowania, może dodawać paragony, generować kody Blik, realizować szybkie przelewy na telefon, otrzymywać powiadomienia PUSH po wykonaniu transakcji oraz płacić za parkingi i przejazdy autostradami.

Aplikacja pozwala także na wysyłanie przypomnień o terminach płatności, dodawanie faktur z plików i skanów i sprawdzanie rachunków kontrahentów, którzy znajdują się na ”Białej liście”.

Logowanie do aplikacji odbywa się przy pomocy jednej z trzech metod:
 • kod PIN;
 • odcisk palca (telefon musi posiadać czytnik linii papilarnych);
 • skan twarzy (opcja dla użytkowników iPhone posiadających funkcję FaceID , telefonów Google Pixel 4 i 4XL).

Bank ING nie zapomniał także o tych, którzy aktywnie korzystają z wirtualnych portfeli Google Pay i Apple Pay. Mogą oni dodać do nich firmowe karty płatnicze i kredytowe.

Ciekawą usługą jest Blik dla biznesu, który posiada następujące funkcje:

 • kody;
 • płatności zbliżeniowe;
 • przelewy na telefon;
 • wpłaty i wypłaty w bankomatach i wpłatomatach własnych ING i Planet Cash.

Bramka płatnicza

Te przedsiębiorstwa, które obecnie działają lub planują działać w e-commerce mogą skorzystać z bramki płatniczej imoje, która umożliwia obsługiwanie płatności Blikiem, kartą i szybkie przlewy podczas finalizacji zakupu przez klienta.

Dodatkowo warto zainteresować się opcją odroczonej płatności dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Platforma Aleo

Aktualne dane firm zarejestrowanych w KRS i CEIDG dostępne są na bezpłatnej platformie Aleo. System pozwala także dodać własną wizytówkę, a wyszukiwanie potrzebnych danych odbywa się za pomocą trzech różnych wyszukiwarek: po numerze NIP, REGON, KRS.

Platforma Aleo udostępnia także usługę ”Finansowania Dostawców” opartą na transakcji faktoringu odwróconego. Dzięki temu dostawcy zyskują możliwość otrzymania płatności za usługi/towary od razu, a odbiorcy mogą opłacić faktury w dogodnym dla siebie terminie.

Kredyt i leasing

Linia kredytowa udostępniona przez ING Bank Śląski dla przedsiębiorców to aż 500000 zł, a kwota dostępna bez zabezpieczenia to 200000 zł.

Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z możliwości zaciągnięcia pożyczki z obniżoną marżą, pożyczki, która zabezpieczona jest gwarancjami de minimis i wyrobienia karty kredytowej z limitem od 1000 zł do 50000 zł.

W przypadku leasingu wybrać można z trzech opcji:

 • leasing operacyjny;
 • leasing finansowy;
 • VAT Marża.

Finansowanie wykorzystać można na maszyny i urządzenia, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, fotowoltaikę, sprzęt medyczny, IT i biurowy.

Finansowanie faktur

Dla przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą towarów i/lub usług z płatnością odroczoną na pewno interesujące będzie finansowanie faktur.

Ważne jest to, że sfinansować można już jedną fakturę, ale wartość minimalna poszczególnych faktur jest ustalona na dość niskim poziomie.

Atutem jest wysoki limit faktoringowy, krótki czas wypłaty środków i prosty sposób naliczania opłat.

Oferta walutowa

W ofercie ING Banku Śląskiego znajdziemy dwa udogodnienia, które są dedykowane klientom współpracującym z zagranicznymi kontrahentami:

 • konto walutowe prowadzone w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich
 • kantor walutowy – korzystanie z niego z poziomu serwisu transakcyjnego jest całkowicie darmowe

Terminal płatniczy

Przedsiębiorcy, który wykazują zainteresowanie opcją posiadania terminala płatniczego mogą skorzystać z tej możliwości w ramach oferty ING. Umowa zawarta z bankiem może dotyczyć terminala przenośnego lub w telefonie.

Transakcje zrealizowane na terminalu monitorowane są dzięki usłudze Serwis ING eTerminal i platformie ING POS.

Obsługa klienta, promocje i bonusy

Obsługa klienta w ING pozostawia niestety wiele do życzenia. Chcąc skontaktować się z infolinią musimy uzbroić się w spore pokłady cierpliwości, ponieważ czas oczekiwania jest bardzo wydłużony.

Równie niekorzystnie wypadają procedury, które mają związek z obsługą reklamacji. Minusem oferty jest także brak punktów kasowych we wszystkich placówkach.

Jeśli chodzi o promocje, to te skierowane do przedsiębiorców zdecydowanie należą do rzadkości. Na plus na pewno należy odnotować zachęcanie nowych klientów do zakładania konta częstymi bonusami.

Jak otworzyć konto firmowe ING Bank Śląski?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą założyć rachunek korzystając z jednej z trzech metod:

 • w aplikacji mobilnej wykorzystując metodę ”na selfie”;
 • w placówce banku;
 • uzupełniając formularz online i podpisując umowę podczas wizyty kuriera (w formularzu dostępna również opcja „na selfie”)

Klienci, którzy jeszcze nie zarejestrowali firmy mają taką możliwość z pomocą ING, ponieważ bank pozwala w jednym wniosku ubiegać się o otwarcie rachunku firmowego Direct, zarejestrować działalność gospodarczą i założyć Profil Zaufany.

Wspólnoty mogą otworzyć rachunek jedynie podczas wizyty w placówce banku.

Konto Direct dla Firmy – opinia

Obecnie konto firmowe ING Banku Śląskiego należy do jednych z ciekawszych propozycji na rynku. Warunki, dzięki którym unikniemy opłat są bardzo proste do spełnienia i nie wymagają wiele wysiłku, a pozwalają zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy.

Jest to szczególnie ważne w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Dodatkowych kosztów nie generuje także aktywne korzystanie z karty.

Jak widać niewielki wysiłek ma znaczący wpływ na zredukowanie opłat związanych z prowadzeniem firmowego rachunku.

bankradar.pl