KONTO FIRMOWE ALIOR BANK – iKONTO BIZNES

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalności gospodarczą powinni wziąć pod uwagę konto firmowe Alior Bank – iKonto Biznes.

Rachunek posiada ciekawą ofertę walutową, niskie opłaty, a dodatkowo pozwala na lokowanie wygenerowanych nadwyżek finansowych. Klienci, którzy potrzebują wesprzeć się kredytem także znajdą coś dla siebie.

Konto firmowe Alior Bank – opłaty

iKonto Biznes przeznaczone jest dla klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Klienci biznesowi mogą skorzystać z otwarcia i prowadzenia rachunku całkowicie za darmo. Dodatkowo Alior Bank pozwala na utworzenie pomocniczego rachunku, którego prowadzenie kosztuje 8 zł miesięcznie.

Karta płatnicza

Zakładając konto warto zastanowić się nad zamówieniem karty płatniczej. Alior Bank daje nam do wyboru 3 opcje:

 • Mastercard Business Debit PayPass;
 • Karta debetowa Mastercard z Plusem;
 • Mastercard Debit Commercial Wielowalutowa.

Wszystkie karty są wielowalutowe i przystosowane do wykonywania płatności internetowych i zbliżeniowych. Każda z nich uprawnia także do korzystania z programu rabatowego Mastercard Bezcenne Chwile.

Bank nie pobiera opłaty za wydanie karty, ale jej comiesięczna obsługa to koszt 8 zł. Alior daje klientom możliwość uniknięcia opłaty po wykonaniu przynajmniej 4 transakcji kartą (na dowolną kwotę) w miesiącu.

Identyczne warunki dotyczą dodatkowych kart debetowych.

Bankomaty i operacje gotówkowe

Korzystanie z różnych kart związane jest z innymi warunkami finansowymi. Jedyną wspólną cechą jest darmowe korzystanie z bankomatów zlokalizowanych w oddziałach Alior Banku.

Wypłata gotówki realizowana kartą Mastercard Business Debit PayPass w bankomatach Euronet i PlanetCash jest darmowa, tylko w przypadku pierwszej takiej operacji. Każda kolejna to koszt 5 zł.

W przypadku skorzystania z innych maszyn bank pobiera prowizję w wysokości 3%, ale najniższa pobrana kwota to 5 zł.

Za wypłatę z urządzeń Euronet i PlanetCash kartą Mastercard Debit Commercial Wielowalutową zapłacimy prowizję 1% (min. 3 zł), a w pozostałych bankomatach 3% (min. 5 zł).

Niestety płatne jest także używanie bankomatów zagranicznych. W przypadku karty Mastercard Business Debit PayPass w strefie EOG bank pobierze prowizję 3% (min. 5 zł).

Taka sama wysokość prowizji dotyczy pozostałych urządzeń, ale minimalna pobrana kwota rośnie do 8 zł. Konieczne jest także poniesienie kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji (4%).

Opłaty dotyczą także korzystania z wpłatomatów. Nawet za użycie urządzenia własnego Alior Banku będziemy musieli zapłacić prowizję w wysokości 0,2% od wartości wpłacanej kwoty (min. 8 zł). Dla wpłatomatów Euronet i PlanetCash prowizja wynosi już 0,4%, a minimalna pobrana kwota to 8 zł.

Mało korzystne jest wpłacanie i wypłacanie gotówki w oddziałach banku – każda tego typu operacja to koszt 0,5% (min. 10 zł).

Przelewy

Znacznie korzystniej przedstawia się tabela opłat i prowizji dotycząca przelewów. Klienci Alior Banku mogą bezpłatnie:

 • zlecać przelewy zwykłe;
 • realizować przelewy do ZUS i US;
 • realizować polecenia zapłaty;
 • zlecać europejskie przelewy SEPA.

Koszt wykonania natychmiastowego przelewu to 10 zł, a za przelew zlecony w placówce banku klient zapłaci aż 20 zł.

Alior Bank dolicza także opłatę do ustawionych zleceń stałych w wysokości 1 zł. Niemała kwota zostaje pobrana również za zagraniczne przelewy SWIFT (20 zł).

Aby bezpłatnie korzystać z autoryzacji operacji należy robić to za pomocą aplikacji mobilnej, ponieważ kody SMS przysyłane przez bank to koszt 0,30 zł/szt.

Rachunek lokacyjny i lokaty

Przedsiębiorcy posiadający konto firmowe Alior Bank mogą skorzystać z oferty rachunku lokacyjnego, na który można wpłacać nadwyżki finansowe.

Mimo to, że najwyższa stawka oprocentowania przeznaczona jest dla klientów posiadających inne konto w Alior Banku, warto wiedzieć o takiej możliwości i pozwolić, by środki same ”pracowały”.

Dodatkowo bank proponuje skorzystanie z pięciomiesięcznej lokaty ze stałym oprocentowaniem, które wynosi 4% w skali roku.

Lokata dotyczy nowych środków – nadwyżki ponad sumę aktywów zgromadzonych w Alior Banku na dzień 9 maja 2022 r. kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu.

Chcąc zerwać lokatę wcześniej należy liczyć się z tym, że naliczone odsetki przepadną. Otwarcie lokaty możliwe jest w placówce banku lub przez Internet.

Oferta walutowa

Szczególną uwagę na ofertę Alior Banku powinni zwrócić klienci, którzy na co dzień operują także innymi walutami niż PLN.

Do otwartego iKonta Biznes można założyć dowolną ilość rachunków pomocniczych w aż 22 walutach obcych. Koszt utrzymania jednego takiego rachunku wynosi 8 zł miesięcznie.

Co ciekawe, wszystkie rachunki walutowe mogą być powiązane z jedną wielowalutową kartą, która została wydana do iKonta. Podpięcie 5 kont jest darmowe, a każde kolejne to jednorazowy koszt w wysokości 30 zł.

Dla przedsiębiorców przygotowano także Kantor Wielowalutowy z atrakcyjnymi kursami, który może być świetną alternatywą dla tych, którzy nie są zainteresowani otwieraniem dodatkowych rachunków.

Aby otworzyć darmowy rachunek w Kantorze Walutowym należy udać się do najbliższego oddziału Alior Banku. Dodatkowo w ofercie znajdziemy interesujące rozwiązanie, jakim są wielowalutowe wirtualne karty.

Mogą one być powiązane ze wszystkimi kontami walutowymi, ale miesięczny koszt obsługi karty jest dość wysoki i wynosi aż 30 zł.

Oferta kredytowa

W sytuacji, gdy przedsiębiorca potrzebuje dodatkowego wsparcia kredytowego Alior Bank przychodzi z propozycją Pakietu Finansowego Biznes, z którego mogą skorzystać mikro- i małe firmy.

W pakiecie znajdziemy kilka pozycji, ale skorzystać można tylko z tej, która najbardziej nam odpowiada. Maksymalnie można otrzymać 1 mln wsparcia. Pakiet Finansowy Biznes zawiera:

 • kredyt obrotowy/inwestycyjny;
 • leasing;
 • faktoring;
 • kartę kredytową.

Klienci, którzy są właścicielami iKonta Biznes mogą wnioskować o pakiet online. W tym celu należy wypełnić formularz kontaktowy i czekać na kontakt ze strony banku. Konsultanci udzielą wszystkich niezbędnych informacji.

Bank stawia jednak jeden warunek, jakim jest zakończony rok obrachunkowy, który obejmuje przynajmniej 10 miesięcy. A co za tym idzie, z tej oferty nie skorzystają nowe firmy.

Dla nowych przedsiębiorstw przygotowano samą kartę kredytową lub możliwość wnioskowania o kredyt w rachunku. Uprzednio jednak należy wykonać weryfikację prognoz rozwoju.

Bankowość internetowa i aplikacja mobilna

Klienci Alior Banku mogą korzystać z funkcjonalnego serwisu transakcyjnego, który na co dzień ułatwia zarządzanie finansami oraz z aplikacji mobilnej.

W bankowości elektronicznej zrealizujemy przelewy, będziemy mogli zarządzać kartami płatniczymi oraz wnioskować o inne produkty z oferty banku.

Klienci biznesowi mogą dodatkowo skorzystać z możliwości wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego w systemie oraz założenia Profilu Zaufanego ePUAP.

W mobilnej aplikacji zrealizujemy podstawowe operacje a dodatkowo skorzystamy z nieco mniej oczywistych funkcji:

 • dostęp do salda przed zalogowaniem;
 • możliwość opłacania faktur po ich zeskanowaniu;
 • wykonywanie przelewów na telefon.

Ci klienci, którzy lubią nowoczesne rozwiązania i często wykorzystują płatności mobilne mają do dyspozycji:

 • Google Pay;
 • Apple Pay;
 • Garmin Pay;
 • Fitbit Pay.

Dodatkowe usługi

W ofercie Alior Banku znajdziemy wiele usług dodatkowych, jednak nie sposób opisać wszystkich, dlatego skupimy się tylko na najciekawszych.

Klienci biznesowi mogą inwestować w obligacje komercyjne, wnioskować o dofinansowania z funduszy unijnych oraz korzystać z wsparcia Wirtualnych Bankierów.

To specjalna infolinia, która pozwala na załatwianie wielu spraw bez konieczności wizyty w placówce.

Na uwagę zasługuje także serwis Zafirmowani.pl, w którym klienci biznesowi mogą uzyskać porady ekspertów i skorzystać z bazy dokumentów oraz wniosków urzędowych.

Dodatkowo dla klientów przygotowano darmową aplikację księgową i wirtualne wizytówki.

Jak otworzyć konto firmowe Alior Bank?

Pierwszym krokiem, który należy poczynić w celu otwarcia iKonta Biznes jest wypełnienie wniosku na stronie internetowej Alior Banku, w którym konieczne będzie określenie sposobu zawarcia umowydo wyboru mamy dwie możliwości:

 • otwarcie rachunku przy użyciu przelewu weryfikacyjnego z konta otwartego w innym banku;
 • podpisanie umowy z kurierem.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać dodatkowo z Kantoru Walutowego w pierwszej kolejności muszą otworzyć iKonto Biznes. Jeśli tego nie zrobią Alior Bank nie potraktuje ich jak nowych klientów i nie będzie możliwości skorzystania z promocji.

Konto firmowe Alior Bank – opinia

Niestety mimo że iKonto Biznes ma wiele zalet, posiada też wady. Na pewno dużym plusem rachunku jest to, że jego prowadzenie nic nie kosztuje.

Również warunki, które wymagane są do anulowania opłaty za kartę debetową są proste do wypełnienia. W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę, że raczej niewielu przedsiębiorców korzysta z firmowego rachunku, by płacić za zakupy.

Warto wiedzieć, że zamawianie karty nie jest obowiązkowe, dlatego przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że nie będą z niej aktywnie korzystać nie powinni jej zamawiać, by nie generować niepotrzebnych kosztów.

Wiele operacji (np. przelewy zwykłe, przelewy do ZUS i US) jest darmowych, ale warto zastanowić się nad autoryzacją transakcji w aplikacji mobilnej, ponieważ kody SMS przysyłane przez bank są niestety płatne.

Na minus należy odnotować prowizję pobieraną za korzystanie z wpłatomatów. Przedsiębiorcy, którzy często korzystają z tej opcji z pewnością będą rozczarowani.

Jeśli chodzi o ofertę walutową należy wspomnieć o wysokich opłatach związanych z korzystaniem z bankomatów za granicą (szczególnie poza strefą EOG). Nawet kilka wypłat zrealizowanych w zagranicznych wypłat jest w stanie obciążyć konto klienta znaczną kwotą.

Gdy po upływie roku Alior Bank przestanie wypłacać premię za aktywność, dodatkowe koszty z pewnością mogą nadszarpnąć budżet firmy.

Mimo, że oferta promocyjna banku jest bardzo ciekawa, nie znajdziemy żadnej akcji specjalnej związanej z terminalami płatniczymi.

Atutem iKonta Biznes zdecydowanie jest możliwość zarządzania nadwyżkami finansowymi. W porównaniu do produktów oferowanych przez konkurencję, konto lokacyjne prezentuje się dość atrakcyjnie.

Równie ciekawie wygląda opcja wsparcia kredytowego, dlatego warto, by ofertą zainteresowały się nawet małe firmy i start-upy.

bankradar.pl