Studenci mają do dyspozycji wiele udogodnień, które ułatwiają im codzienne życie na etapie nauki.
Poza niskimi zobowiązaniami podatkowymi czy zniżkami w komunikacji publicznej, do takich korzyści należą również wyjątkowo atrakcyjne warunki prowadzenia rachunku bankowego.Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert kont studenckich.
W praktyce nie są one jednak przeznaczone wyłącznie dla studentów, a po prostu młodych osób dorosłych.
Przy wyborze takiego konta warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, a także sprawdzić dokładnie zakres oferty oraz warunki umowy zawieranej z bankiem.
Czym jest konto dla studenta?
Konto dla studenta to tak naprawdę specyficzny wariant klasycznego rachunku bankowego, z którego mogą korzystać osoby w wieku od 18. do 26. roku życia. W niektórych bankach limit jest nieco inny, ponieważ może obejmować np. jedynie klientów do 24. r.ż.
Warunkiem otwarcia takiego rachunku nie jest jednak w żadnym stopniu konieczność kontynuowania nauki po szkole średniej.
Kluczowym czynnikiem dla funkcjonowania kont studenckich w ofertach są potrzeby konkretnej grupy docelowej osób w tym przedziale wiekowym, do których banki kierują swoje promocje.
Określenie konta mianem studenckiego uznać można tak naprawdę za dość umowne i symboliczne, ponieważ nazwa ta nie przekłada się na ścisłe wymagania stawiane klientom.
Obecnie banki najczęściej kierują takie oferty do osób, które po prostu wkraczają w dorosłość i chcą samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Konto studenckie ma odpowiadać stylowi życia młodych klientów, jednak w praktyce nieznaczenie różni się od zwykłego rachunku osobistego.
Czym różni się konto studenckie od konta osobistego?
Różnice występujące między kontem dla studenta a standardowym kontem osobistym są na tyle niewielkie, że w większości przypadków nie przeważają o wyższości jednego rozwiązania nad drugim.
Istnieje wiele cech wspólnych między takimi rachunkami, jednak oczywiście nie dotyczą one wszystkich aspektów.
Kluczową różnicą jest przede wszystkim wiek osób, dla których docelowo kierowana jest dana oferta. O ile w przypadku zwykłych kont osobistych nie występują żadne górne pułapy pod tym względem, o tyle dla rachunków studenckich limit zwykle ustanowiony jest na 26. rok życia.
Różnice występują też w niektórych bonusach. W przypadku kont studenckich, zwykle można również liczyć na mniej opłat oraz niższe prowizje.
Niska cena nieprzypadkowo często jest głównym czynnikiem, który decyduje o wyborze konta bankowego dla młodych osób dorosłych.
W wielu przypadkach preferują właśnie rachunki dla studentów, ponieważ w założeniach są one tańsze w utrzymaniu od tradycyjnych.
W praktyce jednak, nie warto ograniczać wyboru tylko i wyłącznie do kont promowanych przez banki jako studenckie.
Wiele osób może bowiem znaleźć odpowiedni dla siebie produkt również w ofercie rachunków standardowych, czyli tych przeznaczonych dla ogółu klientów.
Uniwersalnych kont jest też na rynku zdecydowanie więcej, co podnosi możliwości personalizacji zakresu oferty pod własne potrzeby. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór takiego rozwiązania, które aktualnie zapewnia najwięcej potencjalnych korzyści.
Jak wybrać najlepsze konto studenckie?
Konto dla studenta powinno być przede wszystkim tanie w utrzymaniu.
Najbardziej atrakcyjny z tego punktu wiedzenia będzie rachunek, w przypadku którego poszczególne usługi są całkowicie darmowe lub brak opłat jest uwarunkowany łatwymi do spełnienia wymaganiami.
Dotyczy to np. realizacji konkretnej ilości transakcji miesięcznie czy w określonej kwocie.
W przypadku kont studenckich, opłaty za prowadzenie rachunku oraz wydanie i użytkowanie karty często są bezwarunkowo zniesione. Warto jednak dokładnie sprawdzić koszty przelewów, zleceń stałych czy poleceń zapłaty.
Dla wielu osób kwestią nie bez znaczenia pozostaje też oprocentowanie rachunku studenckiego. Obecnie takie oferty kont osobistych należą do rzadkości, jednak wciąż można na nie trafić w niektórych instytucjach.
Warto jednak pamiętać, że bank może wówczas wymagać zapewnienia stałych wpływów na rachunek. Niektóre instytucje oferują też atrakcyjne, dodatkowe produkty młodym klientom.
Na uwagę zasługują zwłaszcza preferencyjne warunki prowadzenia rachunku oszczędnościowego czy lokaty, a także wydawania kart kredytowych dla osób posiadających wystarczającą zdolność.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze?
Kolejną ważną kwestią są też pewne niuanse związane z samą specyfiką kont studenckich. Niektóre banki prowadzą specjalne promocje dla osób młodych, które mają skłonić konsumentów z tej grupy do założenia rachunku.
Dotyczy to chociażby programów rabatowych, zapewniających dodatkowe zniżki przy zakupach w konkretnych sklepach czy sieciach partnerów, tańsze bilety do kin i restauracji czy dodatkowi finansowe na kursy językowe.
Tego rodzaju oferty często dostępne są z początkiem roku akademickiego, kiedy więcej osób młodych zaczyna interesować się założeniem konta.
Na uwagę zasługują też propozycje dla osób studiujących za granicą lub oczekujących na wymianę studencką.
W ich przypadku istotna będzie łatwa dostępność gotówki, a tym samym możliwość wypłaty z krajowych i zagranicznych bankomatów.
Nie bez znaczenia pozostają również usługi związane z samą obsługą konta studenckiego, takie jak bankowość internetowa czy system płatności zbliżeniowych.
Dużą zaletą dla młodych osób jest łatwa dostępność aplikacji mobilnej, która pozwoli na szybkie wykonywanie najważniejszych operacji czy sprawdzenie stanu konta.
Jakie dokumenty są wymagane do założenia konta dla studenta?
Założenie konta dla studenta wymaga przede wszystkim okazania niezbędnych dokumentów, które potwierdzą tożsamość przyszłego klienta banku.
Z tego też powodu należy posiadać dowód osobisty, ale osoby niebędące obywatelami Polski mogą zamiast niego dokumentować się paszportem.
W ten sposób bank będzie też w stanie zweryfikować wiek klienta, który ubiega się o założenie rachunku. Warto przy tym wiedzieć, że do otwarcia konta nie jest potrzebna legitymacja studencka.
W praktyce nie trzeba wcale być studentem, aby założyć rachunek studencki. Fakt posiadania legitymacji nie upoważnia też do otwarcia takiego konta osobie, która skończyła 26 lat.
Co powinna zawierać umowa o konto dla studenta?
Umowa o konto studenckie zwykle nie różni się znacząco od tej, która jest zawierana w przypadku zwykłego rachunku osobistego. W jej treści muszą być przede wszystkim zawarte dane klienta oraz samej instytucji bankowej.
Umowa powinna też zawierać informacje o numerze konta, limitach na karicie czy wszystkich opłatach ponoszonych przy korzystaniu z konta studenckiego.
Jej konstrukcja nie odbiega pod tym względem od innych, dlatego trudno o większe zaskoczenia.
Pewną istotną zmienną są jedynie reguły wygaszania konta. Po osiągnięciu przez posiadacza wieku 26 lat, zwykle zamienia się ono w zwykły rachunek osobisty.
Właściciel często może też sam zadecydować, po przekroczeniu jakiego górnego progu konto ma wygasnąć. Kwestia ta jest bardzo istotna, dlatego warto zwrócić na nią uwagę w umowie.
Obecnie najlepsze konta studenckie uwzględniają specjalny bonus lojalnościowy, w ramach którego zmiana w rachunek osobisty wiąże się z licznymi udogodnieniami.
Taka promocja jest swego rodzaju wyrazem podziękowania dla użytkownika, który przywiązał się do danej instytucji.
Jak długo trwa zakładanie konta studenckiego?
Proces zakładania rachunku studenckiego nie wymaga spełniania wielu formalności. Obecnie nie trzeba nawet odwiedzać stacjonarnej placówki banku, ponieważ wszystkie czynności da się załatwić przez internet.
Wiele zależy tak naprawdę od wybranego sposobu zakładania konta, który wpływa na długość całego procesu – https://bankradar.pl/jak-zalozyc-konto-w-banku/
W przypadku złożenia wizyty w oddziale, wystarczy jedynie omówić ofertę z przedstawicielem i od razu zawrzeć umowę. Po jej podpisaniu, rachunek studencki jest od razu aktywny i gotowy do użytku.
Jeżeli natomiast konto jest zakładane przez internet, cały proces ogranicza się do wypełnienia formularza na stronie internetowej banku lub w aplikacji mobilnej oraz dołączenia do niego wymaganych dokumentów.
Umowa jest natomiast podpisywana w obecności kuriera, który dostarcza ją pod wskazany adres w dogodnym terminie. Wszystkie formalności da się wówczas bardzo sprawnie i łatwo, jednak cały proces trwa kilka dni.
Obecnie konto dla studenta można utworzyć również poprzez rozmowę wideo z weryfikacją. W tym przypadku rachunek również zakłada się w aplikacji lub poprzez stronę internetową.
Po wypełnieniu wniosku, z klientem łączy się konsultant banku i weryfikuje jego tożsamość. W takim przypadku konto także jest aktywne od razu, a na kartę trzeba poczekać kilka dni. Obecnie taką możliwość zapewnia kilka banków oferujących rachunki dla studentów.
Konto dla studenta a inwestowanie
Konto studenckie teoretycznie pozwala na korzystanie z pełnej oferty inwestycyjnej banku, którą kieruje się do klientów indywidualnych.
W praktyce jednak, z racji niższego wieku nie można uzyskać żadnych obniżek opłat i prowizji za inwestowanie na giełdzie.
Osoby zainteresowane inwestowaniem w obligacje skarbowe czy akcje przedsiębiorstw będą jednak w stanie robić to za pośrednictwem konta studenckiego.
Warto przy tym pamiętać, że wymaga to otworzenia specjalnego rachunku maklerskiego na podstawie odrębnej umowy. Jej warunki będą dokładnie takie same, jak te występujące również w przypadku innych klientów banku.
Czy konto studenckie można zmienić?
Wybór konkretnej oferty konta dla studenta powinien być poparty indywidualnymi oczekiwaniami i wymaganiami przyszłego posiadacza rachunku.
Warto przy tym pamiętać, że podjęta decyzja nie musi być ostateczna. W przypadku braku zadowolenia z konta studenckiego lub zmian wprowadzanych przez bank już w okresie obowiązywania umowy, wciąż można z niego zrezygnować.
W takiej sytuacji wystarczy zerwać współpracę i skorzystać z oferty konkurencji. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać, że założenie nowego konta prowadzi do zmiany numeru rachunku.

Marek Kowalczyk – absolwent UW. Przez ponad 15 lat pracował jako specjalista ds. obsługi klienta w jednym z komercyjnych banków w UK.
Specjalizacja – Doradztwo Finansowe. Pasja – nowoczesne technologie.